MATURANTI POSJETILI HNK
Autor: Daniela Radan, 29. 11. 2017.

Ibsenov "Neprijatelj naroda" zaintrigirao je maturante da dana 28. studenog 2017. posjete Hrvatsko narodno kazalište u Splitu. Ibsen je učenicima poznat po lektirnom djelu "Nora", a sinoć su imali priliku pogledati dramski komad iz 19. st. na kazališnim daskama.

"Neprijatelj naroda" je doktor Stockkmann koji je zaposlen u kupalištu svoga grada, ali jednog dana dolazi do šokantnog otkrića - boreći se s kompaktnom većinom na čelu s njegovim bratom gradonačelnikom. Iako doktor ima dobre namjere, želeći svojim sugrađanima ukazati na problem, ostaje neshvaćen. Malograđanska većina ga proglašava opasnošću za okolinu, a u njegovu obranu staje samo njegova obitelj i pomorski kapetan Horster. Ibsen svog junaka dosljedno vodi do kraja njegovih moralnih saznanja.

Ovakav revolucionarni pojedinac nam daje pouku o borbi za opće dobro. Ono što ističe predstavu je ukidanje četvrtog zida - pojavljivanje glumaca u publici. Scena odiše minimalizmom kako bi se naglasak stavio na samu temu političkog teatra. Doktora Thomasa utjelovio je Elvis Bošnjak, gradonačelnika Petera Stockmanna Trpimir Jurkić, Horstera Goran Marković te Mortena Killa Filip Radoš. Učenike je najviše dojmio lik Billinga kojeg je pred gledatelje donio mladi glumac Pere Eranović zbog svoje osebujne ekspresije i komičnih situacija.

(TEKST: Blaženka Miše i Antonela Certa)