DAN GRADA TROGIRA
Autor: Daniela Radan, 13. 11. 2017.

Uoči Dana grada Trogira (14. studenog) nastavnica Likovne umjetnosti Lukrecija Jelavić-Šako je, u suradnji s knjižničarkom Danielom Radan, organizirala predavanje za učenike trećih razreda gimnazije. Gostujuće predavanje učenicima je održao bivši učenik naše škole, Mate Bareta, student diplomskog studija Povijesti umjetnosti koji je nedavno obranio završni rad na temu: „Prikazi svetoga Ivana Trogirskog u trogirskom slikarstvu XVII. i XVIII. st.“ Na satu je Mate analizirao prikaze sv. Ivana u slikarstvu, kiparstvu i zlatarstvu u razdoblju baroka u Trogiru.
Uz navedeno, učenici su napravili prigodni plakat uz pomoć nastavnice Nikoline Vukman.

Sv. Ivan, redovnik benediktinskoga samostana sv. Petra u Osoru, a poslije trogirski biskup iz 11. st., jedan je od ključnih likova srednjovjekovnog Trogira. Razdoblje njegova upravljanja trogirskom biskupijom obilježava reformatorski rad u crkvenom i javnom životu grada i cijele Dalmacije. Jedna od njegovih najvećih zasluga je utemeljenje ženskog benediktinskog samostana sv. Nikole u Trogiru 1064. godine. Zbog brojnih čudesa učinjenih za života i poslije smrti 1111. godine, pokrenut je postupak za njegovim proglašenjem svetim. Razvoj njegova kulta doživljava vrhunac 1681. godine, kada je u nezapamćenoj svečanosti u gradu Trogiru, njegovo tijelo preneseno u renesansnu kapelu majstora Nikole Firentinca i Andrije Alešija u katedrali sv. Lovre. Budući da je riječ o biskupu, njegovi se prikazi većinom nalaze u crkvama, a manjim dijelom u Muzeju grada Trogira i u privatnim kolekcijama. Njegovo se čašćenje zaštitnikom grada odrazilo i u tadašnjoj umjetnosti pa je često prikazivan kako blagoslivlja Trogir i obližnji otok Čiovo. Ostali njegovi prikazi odražavaju bogatu renesansnu baštinu u gradu Trogiru.