Forum-teatar na temu: "TOLERANCIJA - prizori sukoba iz Mletačkoga trgovca Williama Shakespearea"
Autor: Daniela Radan, 8. 3. 2018.

Sinoć (7. ožujka) je naša škola, uz podršku Savjeta mladih grada Trogira, ugostila glumačku postavu Kazališnog studija iz Rijeke.
Glumci su u dvorani Kneževa dvora izveli forum–teatar na temu: „TOLERANCIJA – prizori sukoba iz Mletačkoga trgovca Williama Shakespearea“.

Riječ je o otvorenoj kazališnoj formi koja nastaje kao pokušaj da se kroz kazališni diskurs otvore i pretresaju aktualna društvena pitanja i problemi. Navedeni projekt nastao je inicijativom Europskoga doma Dubrovnik koji, uz potporu programa „Europa za građaneˮ, promiče solidarnost, mir i toleranciju u Francuskoj, Njemačkoj, Poljskoj, Austriji i Hrvatskoj.

U dijelu priče koji prati „krvavu“ pozajmicu od 3000 dukata otvaraju se brojne bolne teme naše civilizacije: odnos prava i pravde, zakona i kazne, sustava koji prihvaća ljudske žrtve koje bi trebao štititi. Iako 400 godina udaljeni, u pojedinim rečenicama i situacijama prepoznajemo bešćutnost vlastitoga svijeta, koje smo spremni ignorirati.

Uz moderatore Darka i Nermu Kavain glumcima se na pozornici pridružilo troje naših prvaša (Gabrijel Djokaj, Lovre Dražić i Mate Bikić) koji su izvrsno odigrali svoje uloge te ih ovim putem još jednom pohvaljujemo. Također, posebnu pohvalu za aktivno sudjelovanje tijekom cijele predstave zaslužuje i Marin Miše (4.d).
Sudjelujući u predstavi učenici su mogli uvidjeti da je tolerancija, iznad svega, aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih.