Projekt "Balature moga grada": naši čuvari baštine u edukativnoj šetnji
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 5. 5. 2021.

U ponedjeljak 3. svibnja 2021. naši učenici uživali su u edukativnoj šetnji povijesnom jezgrom grada koju je provela gđa Jasna Popović, pročelnica Konzervatorskog odjela u Trogiru. Ova suradnja Srednje škole Ivana Lucića - Trogir i Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture i medija u Trogiru jedna je od aktivnosti koju smo ostvarili kao dio projekta Balature moga grada.

Učenici su saznali zašto konzervatori zaštićuju nekad samo dio, a nekad cijelu građevinu i kako se odobrava gradnja potpuno nove građevine u zaštićenim dijelovima grada. Prošetali su rubnim dijelom srednjovjekovnog dijela grada, promatrali balature, način njihove gradnje, pripadanje određenom razdoblju prema obradi kamena, lukovima, ogradi itd. Učenike je najviše zanimalo priopćenje UNESCO–ve komisije o zaštiti Trogira zbog kontinuiteta života u gradu još od grčkih vremena do danas. Saznali su da se ispod današnjih popločanih ulica nalazi još nekoliko slojeva ulica koje pripadaju različitim povijesnim razdobljima. UNESCO štiti sve te različite slojeve grada na kojima leži današnja zaštićena stara jezgra grada Trogira. Naučili su o dobrobiti koju Konzervatorski ured, zajedno s Ministarstvom kulture, može donijeti oštećenim i zapuštenim građevinama i spomenicima, ali su se i kritički preispitivali o nekim zakonskim odredbama. Sudjelovanjem u ovom projektu učenici će definitivno usvojiti spoznaje o vrijednosti i značaju očuvanja kulturne baštine.

„Šetnja gradom bila je iscrpna i poučna, naučili smo puno o našem gradu, povijesti te samoj umjetnosti“, „Puno smo saznali o starim dijelovima Trogira i inače o trogirskoj kulturi i stilu gradnje“, neki su od komentara naših učenika.

U Trogiru, gradu muzeju, učenici su bili inspirirani balaturama našega grada. Škola se prijavila na natječaj „Čuvari baštine“ Centra izvrsnosti Splitsko–dalmatinske županije. Projekt je odobren i financiran s 5.000,00 kn, a rezultat rada naših učenika bit će ostvaren kroz izložbu njihovih kreativnih, vizualno šarenih ostvaraja gradskih balatura, kao dijela svake tradicionalne dalmatinske kuće, te promotivnim videouratkom, koji će uskoro biti dostupan na internetskoj stranici Škole.

Muzej grada Trogira uvijek je otvoren za suradnju s trogirskim školama i rado sudjeluje u školskim kulturno–baštinskim projektima, kao što je projekt Balature moga grada, koji će uz potporu Centra izvrsnosti SDŽ, Srednja škola Ivana Lucića predstaviti u izložbenom prostoru gradskog muzeja od 18. do 25. svibnja 2021.

Do viđenja do izložbe!

(Ovdje možete vidjeti prezentaciju pročelnice i fotografije iz grada)

#čuvaribaštine

# balaturemogagrada