RADIONICA NA TEMU NASILJA MEĐU MLADIMA
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 19. 5. 2023.

U srijedu, 17. svibnja 2023., u našoj školi, održana je diskurzivna radionica na temu nasilja među mladima, a u sklopu projekta "Za dobre vibre-čitaj libre" GKMM-a čime smo još jednom uspješno proveli uspješnu  suradnju školske knjižnice i narodne knjižnice.

Scensko čitanje i izvedbu dramskog teksta autora Branka Ružića „Odron“, napisan 2013. godine, a iste godine i nagrađen trećom nagradom Mali Marulić,proveli su polaznici Glumačkog studija kazališta PlayDrama dok je moderator radionice i rasprave bila psihologinja Izabela Malkoč.

Nakon što profesor tjelesnog uzme stvar u svoje ruke i školskog nasilnika isprepada da prestane dilati opijate i maltretirati ostale učenike, nasilnik odluči iskoristiti sustav te prijavljuje profesora tjelesnog - ravnateljici škole. Nasilnik na svoju stranu lukavo pridobije i jednog od najboljih učenika/svoju čestu žrtvu za svjedoka te tako pokrene lavinu događaja - odron - koji izmiče kontroli. Sam autor o djelu kaže sljedeće: Drama djeluje kao da je prepisana iz crne kronike. Dijelom i jest. Ali više kao kolekcija raznih slučajeva. Svatko od nas, ako na tren razmisli, zna bar šest-sedam takvih priča. Zato je svaka sličnost s točno određenim, stvarnim osobama, sasvim slučajna.”

Po završetku čitanja, s učenicima se razgovaralo o različitim oblicima nasilja, o razlici fizičkog, verbalnog i emocionalnog nasilja te novim, virtualnim platformama na kojima je nasilje poprimilo sasvim nove oblike. Diskutiralo se o književnim djelima koja problematiziraju navedenu temu, ali i filmovima i serijama poznatim u pop-kulturi koji pomažu u osvještavanju prisutnosti nasilja. Kako se nasilje može prevenirati, a kako se s njime nositi ukoliko do njega ipak dođe?

Online prijenos odvijao se na Facebooku Gradske knjižnice Marka Marulića Split.