*** Mama budi zdrava ***
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 26. 10. 2023.

Još jedan listopad bliži se svome kraju i još jednom obilježili smo ga na način da želimo skrenuti pažnju na boju optimizma i nade, ružičastu boju, kojom je listopad već tradicionalno obojen.

Mjesec listopad posvećen je podizanju svijesti o važnosti preventivnih pregleda sa zajedničkim ciljem – upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke kako bi se povećao broj izliječenih žena i smanjila smrtnost od ove bolesti.

Učenici naše škole i ove godine sudjeluju u akciji „Mama budi zdrava“, koju je kreirala udruga Sve za Nju pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, a u našoj školi pod organizacijom prof. Perislave Bešić–Smlatić i školske knjižničarke Lucije Dražić–Šegrt.

Svaki naš učenik i ove godine je dobio letak za svoju majku kojim se one pozivaju na brigu o zdravlju. Svjedoci smo pobola žena svih dobi od zloćudnih bolesti, osobito raka dojke kao i često kasnog otkrivanja bolesti što značajno smanjuje šanse za izlječenje. Jedna od glavnih briga oboljeloj ženi u tom trenutku postaje što će biti s djecom. Djeca imaju snažan utjecaj na roditelje i odluke koje roditelji donose te mogu potaknuti njihovo odgovornije ponašanje. Iz tog razloga je i osmišljen projekt „Mama budi zdrava“ u kojem djeca sudjeluju u prenošenju preventivnih i edukativnih poruka majkama i drugim članovima obitelji kako bi ih se potaklo na redovitije kontrolne preglede.

Posebno smo zahvalni Casperi, splitskoj neprofitnoj udruzi žena oboljelih i liječenih od karcinoma, koja se svaki put spremno i nesebično odazove našem pozivu i evo, već treću godinu, imaju predavanje i susret s našim maturantima, a svojim aktivizmom i primjerom prenose najružičastije moguće boje i svjedoče da su i žive i zdrave i da život nije stao s dijagnozom. Casperice, hvala, zakon ste!

I na kraju, promjenljivo vrijeme malo nam je odmoglo u stvaranju forme ružičaste vrpce, no ionako dajemo prednost sadržaju nad formom, tj. samoj poruci i onom bitnom što učenici trebaju ponijeti sa sobom: bolje spriječiti nego liječiti.

Drage žene, otiđite na pregled! Pregled = prevencija.