PRAVA FACA HRANU NE BACA
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 22. 12. 2023.

Kao jednu od aktivnosti vezanih uz naš projekt "Prava faca hranu ne baca", u okviru prigrama RAST CI SDŽ i S.A.V.E.- inicijative, u prosincu posjetili smo SŠ Blaž Jurjev Trogiranin i uspostavili ugodnu suradnju i međuvršnjačko učenje naših učenika ekonomista i gimnazijalaca i mladih kuhara u organizacijii nastavnica Vjere Stojan, Anite Klarić, Lucije Dražić-Šegrt i Marija Pavića. Jedni drugima su izložili što sve zaju o konceptu Zero Waste i zašto je bitno da nam svima bude cilj održivi razvoj, poštovanje namirnice, smanjenje biootpada u ugostiteljskom objektima i u kućanstvima te kako poticati jedne druge na odgovorno ponašanje. Mladi kuhari, pod mentorstvom prof. Marija Pavića, pokazali su nam svoje vještine u školskoj kuhinji i njihovim radnim jedinicama, a naši su učenici u njihovom školskom restoranu izložili svoje plakate koji gostu sugeriraju da slobodno pitaju doggy bag za  ponijeti svoje ostatke hrane, a sve u cilju smanjenja nastanka otpada od hrane.

Dotaknuli smo se i teme neodgovornog ponašanja sa školskim marendama u osnovnim školama i potrebi da mlađima prenosimo poruku o usvajanju pozitivnih navika i da prava faca hranu ne baca.