"Prava faca hranu ne baca" kod chefova Vukadina i Žmire
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 16. 1. 2024.

U okviru projekta „Prava faca hranu ne baca“ za program RAST Centra izvrsnosti SDŽ i SAVE inicijative, naši učenici bili su vrijedni i aktivni te su  proveli niz aktivnosti. Kao jednu od projektnih aktivnosti, posjetili su  i intervjuirali dva renomirana trogirska chefa - Stjepana Vukadina i Roberata Žmiru, koji su ih gostoljubivo primili u svojim restoranima.

Chef Vukadin svima nam je dobro poznat s televizijskih ekrana kao član žirija Masterchef showa, a chef Žmire bio je prije 12 godina natjecatelj u prvoj sezoni tog istog showa u koji je, kako je sam rekao, ušao kao amater, a izašao kao profesionalac.

U ovom projektu naši učenici bave se problemom bacanja hrane, odlaganjem biootpada, zero waste konceptom i općenito  podizanjem razine svijesti u odnosu prema hrani i smanjenju otpada od hrane.

Učenike je zanimalo kako profesionalci u svom radu i životu provode zero waste koncept, zašto je to bitno i što se po njihovom mišljenju treba promijeniti i poboljšati da bi što više građana postalo osviješteno po tom pitanju.

„One dvi baline iz očiju ribe je jedino šta bacimo ća“ (Žmire)

Obojica su pobornici moderne kuhinje u kojoj je iskoristivost namirnice maksimalna i sve što se stavlja i prezentira na tanjuru mora biti jestivo.  Takva kuhinja pospješuje zero waste kao i promišljanje o smanjivanju energetskih troškova u radu. Ekološki su osviješteni i nastoje raditi u skladu s onom što je održivo, od izvora nabave, same pripreme jela pa do promišljanja da se otpad minimalizira. Njihovi restorani usko su povezani s domaćim uzgajivačima i onim što im njihovo okruženje daje.

Nažalost, u Hrvatskoj se trenutačno razvija masovni turizam i vrlo malo restorana provodi zero waste koncept i uopće o tome ne promišljaju jer im nije profitabilno. Međutim, to će se u budućnosti morati promijeniti, ugostitelji će morati implemenirati zero waste u svoje objekte, jer sve je manje kvalitetne hrane, cijene namirnica postaju sve veće, više se uvozi nego proizvodi.

„Kad zatvarate oči? Kad se prvi put poljubite i kad probate dobru hranu.“ (Žmire)

Njihova priča započela je s pasijom prema kuhanju, a iz te strasti i ljubavi, čovjek se uhvati istraživanja i učenja pa dođe do širih znanja i spoznaja koje počne primjenjivati u radu i životu.

Svašta smo saznali

Pozitivne primjere i uzore Žmire ima u skandinavskoj i baskijskoj kuhinji. I sam je radio u Nizozemskoj, a kao konobar morao je znati jelovnike, poznavati kuhinju i cijeli proces rada. Ističe važnost poznavanja jezika, rada na sebi, učenja, ljudi koji ti dođu na životni put pa ti postanu uzori koje dugo nosiš u sebi i budu ti inspiracija. Obojica ističu da je najbolje iskustvo iz sudjelovanja u Masterchefu zapravo taj odnos s ljudima, povezivanje s novim ljudima, svakodnevni napredak u znanju i vještinama.

Staro ulje prikuplja se u posebne kante koje odnosi firma koja je za to specijalizirana i koja od toga radi biogorivo. Nažalost, postrojenja na biogorivo u Hrvatskoj ima malo te bismo trebali usvajati pozitivne europske primjere u kreiranju i stvaranju energije na ekološki osviješteni način, npr. iz biootpada stvarati biogorivo, i recikliranje otpada.

Doggy bag gosti traže, a zdjelice u kojima se hrana spremi adekvatne su, tj. od recikiranog papira i biorazgradive.

Razgovaralii smo o današnjem sve većem problemu koji ljudi imaju s celijakijom, o prehrambenoj industriji, kvalitetom namirnica iz održivog uzgoja, turizmu i obrazovanju koje treba dići na jedan viši nivo.

Poruka mladima

„Zadajte sebi ciljeve u životu i svakodnevno ih sebi izgovarajte. Nemojte preskakati stepenice, idite stepenicu po stepenicu jer svaka postoji s razlogom.“ (Vukadin)

„Ako želite još uvijek čisto more i zdravo sunce, vodite računa da je zero waste must, to mora biti, to mora ići. Vjerujem da će mladi to prihvatiti!“ (Žmire)

„Svaka mala gura naprijed.“ (Vukadin)

Potvrdili su nam ono što i sami znamo da svi moramo biti osviješteni kako bismo i u budućnosti mogli koristiti ono što nam daje majka priroda.

Bilo nam je drago čuti njihove pohvale na angažmanu u projektu, što razmišljamo o ovoj problematici, informiramo se i cijenimo rad onih koji su osviješteni i koji provode zero waste. Svaka poruka i svako naglašavanje zero wastea je boljitak po tom pitanju i o tome treba govoriti. Svijet ostaje na mladima.

Hvala chefovima na pristupačnosti, izdvojenom vremenu i pruženim primjerima dobre prakse, a da se nas pita, mi bismo svima, koji provode zero waste koncept u svom radu, davali poticaje, stimulacije, povlastice kako bi se i druge potaknulo na jednako djelovanje kojemu nije isključivi cilj brza zarada.