SVJETSKI I EUROPSKI TJEDAN NOVCA (18.-24. ožujka 2024.)
Autor: Lucija Dražić Šegrt, 28. 3. 2024.

Učenici ekonomskog usmjerenja naše škole, zajedno sa  profesoricama ekonomskih predmeta i pedagoginjom Perislavom Bešić-Smlatić, obilježili su Svjetski i Europski tjedan novca.

Učenici 1.d razreda zajedno s prof. Anitom Grkov, rješavali su kviz o razlikovanju želja i potreba, razgovarali o potrošnji te o donošenju odluka pri kupnji. Iskazali su vlastiti stav prema novcu, tj. je li novac postoji da se troši ili novac vezuju za ostvarenje ciljeva u budućnosti.

Učenici 2.d pod vodstvom nastavnice Vjere Stojan, rješavali su kvizove i raspravljali o najboljem načinu investiranja u današnje vrijeme, dok su učenici 3. d sudjelovali u panel raspravi na temu Financijske pismenosti u organizaciji ASOO-a, a nakon rasprave su radom u paru izradili mjesečni budžet pokušavši zadovoljiti pravilo 50-30-20. Pod vodstvom nastavnice Jelene Čarije, rješavali su kviz o financijskoj pismenosti iz predmeta Bankarstvo i osiguranje te izrađivali plakate u digitalnom alatu Canva i uređivali školski pano.

Učenici 4. d zajedno sa nastavnicom Vjerom Stojan, slušali su predavanje na temu Najveće financijske prevare i sudjelovali u online kvizu Pbz znalci koji je baziran na pub kvizu, a predavanje i radionicu na temu Vrijednost novca i inflacija, učenicima 4.b i 4.d razreda su održale prof. Nives Miše Buličić i pedagoginja naše škole Perislava Bešić Smlatić. Predavanje je imalo za cilj osvijestiti značaj i vrijednost novca, istražiti što mladi misle o novcu, kako ga zarađuju i troše, razumjeti uzroke i posljedice inflacije s kojom se susrećemo u RH te kako u trenutnoj situaciji inflacije možemo prilagoditi svoje ponašanje.

(tekst: prof. Jelena Čarija)